Bonami Days до 50% намаление | Вземете намаление →
10 Лв за ВасРегистрацияВходКошницаMenu

11 години Bonami - 11 стила и тенденции на нашето време

Lída Maršálková
Lída Maršálková
Bonami Blogger

Bonami празнува своя 11-и рожден ден и това е чудесна възможност да погледнем назад към интериорните стилове и тенденции. В края на краищата те са повлияли не само на селекцията на Bonami, но най-вече на облика на вашите и нашите домове.

Може би през 2016 г. сте поели по пътя на градската джунгла и сте закупили от нас десетки саксии. Или може би през 2020 г. сте създавали домашния си офис, за да не работите от масата в трапезарията.

Нека си припомним, вдъхновим се и открием емблематичните елементи на всеки стил и тенденция през последните 11 години.

1. Скандинавски стил

Мебели в скандинавски стил и декорации в скандинавски стил са сред любимите ви в Bonami. И нищо чудно, тъй като интериорите в скандинавски стил са уютни, достъпни и лесни за възпроизвеждане.

Стилът сканди се състои от неутрални и пастелни цветове, земни тонове, изчистени линии и естествени материали. Той си играе с текстури (меко с грубо, тъмно със светло) и шарки (геометрични, кръстосани, фолклорни), за да постигне хармонично и топло впечатление.

Иконични елементи: ефирни мебели на крака, сгъваеми маси в комплект, фини рафтове, минималистични лампи, пухкави възглавници, кожи и плетива.

Има място и за инвестиционни елементи от дневната до спалнята, които вървят ръка за ръка с първоначалната идея на стила сканди: уважение към природата и занаятите.

2. Градска джунгла

Животът в града носи със себе си много предимства, но и много липси. Например възможността да избягаме в провинцията, когато ни се прииска, или да успокоим ума си, работейки в градината. Може би затова градската джунгла стана толкова популярна през последните години.

Колко ще се "освободите" при създаването на градска джунгла, зависи от вас. Зеленината е от съществено значение, както в саксиите с цветя, така и върху текстила и изображенията. Можете да тръгнете по този по-сдържан път или да посегнете към цветен тапет и диван с тропически мотиви.

Интериорът на градската джунгла се характеризира с дървесни цветове, земни тонове и теракота. При материалите няма да сгрешите с дърво, корк и ратан. Можете да оставите стените и таваните бели или да посегнете към впечатляващо тъмнозелено. Най-важното е да се чувствате радостни и заредени с енергия в собствената си джунгла.

3. Бохо стил

През последните 11 години бохемският стил на живот също спечели голямо внимание. Но ви предупреждаваме, че макар да е леко непринуден и вдъхновяващ, той определено не е стил за "хипита" или бохеми. Той се съчетава чудесно дори в детска стая.

Стилът бохо се характеризира с ярки и жизнени цветове, ресни, смели елементи и орнаменти. Иконичните елементи, които не са за изпускане в бохо интериора, включват висящи столове, хамак, кошници и кошчета, меки чанти за сядане и пуфове, ловци на сънища, украшения от макраме, фенери и свещници.

Съвети от Bonami: Бохемските интериори обичат наслояването и няма такова нещо като "прекаляване". Килими, кожени килими, възглавници и одеяла и използвайте голямо разнообразие от текстури.

4. Уаби саби стил

Вероятно никога не сте чували за този стил. А може би сте го практикували или го практикувате, без да знаете за това. А защо Уаби Саби е актуален, въпреки че се практикува приблизително от XV и XVI век? Защото тази философия от Изтока ви позволява да забавите темпото и да видите красотата в несъвършенството. През последните 11 години, когато твърде много се набляга на съвършенството и дигитализацията, Уаби Саби отново стана търсен.

В интериора става въпрос за запазване на автентичността и простотата. Това е нещо от минимализма, джапанди и скандинавския стил в едно. Уаби Саби не признава масовото производство или симетрията. Вместо това то отваря вратата за естествената патина, драскотините, несъвършените пропорции и всичко, което повечето хора смятат за недостатък на красотата.

5. Индустриален стил

Сива, надраскана, никога не е била напълно завършена. Това е индустриален стил, напомнящ за старите фабрични халета и други подобни индустриални пространства. Докато днес повечето хора го възприемат като интересен и луксозен стил на живот, през 60-те години на миналия век той е бил решение за намаляване на разходите.

Индустриалният стил е трудно да бъде сбъркан с който и да е друг стил. Той се разкрива чрез характерни материали като стомана, бетон, груби стени, стъкло, открити тухли и камък. В индустриалната всекидневна можем да видим кожен диван и метални маси. В индустриалната кухня и трапезария, груби метални столове и индустриални осветителни тела с ретро крушки. Ако искате да сте напълно индустриални, добавете метални шкафове и столове с плотове от масивно дърво.За да запазите автентичния резултат, забравете за елегантността. Колкото повече суровост добавите, толкова по-добре.

6. Бляскав стил

Удобен, лъскав, крещящ и пълен с оригинални предмети и произведения на изкуството. Стилът гламър, известен още като арт деко, е популярен между 20-те и 60-те години на ХХ век, но през последните няколко години се завръща.

Цветовата палитра на стила се състои от злато или сребро, наситени нюанси на лилаво, зелено като бутилка и бяло с гланц. Моделите също са напълно игрови. Флоралните, животинските и геометричните десени са добре дошли и могат да се комбинират помежду си.

Какво да кажем за емблематичните модели? В Bonami сме подходящо оборудвани за този грандиозен стил. Диван от велур с типичните декоративни копчета, разделящи възглавниците, маси в метални цветове, мебели с огледала, Ориенталски или килими във винтидж стил и декорации с животински мотиви.

7. Минималистичен стил

Консуматорството се отразява тежко на портфейлите ни и на домакинствата, които буквално са затрупани от ненужни вещи. Не е чудно, че през последните години все повече хора се интересуват от философията на минимализма.

В един минималистичен интериор напразно бихте търсили претрупани рафтове или покривки за маса. Така най-накрая ще можете да си отдъхнете и да се отпуснете у дома, без главата ви да е натежала от мисли за генерално почистване.

Минимализмът в един апартамент или къща се създава доста лесно. Просто работете с изчистени линии, правилни форми, приглушени цветове и модерни материали като дърво, стъкло, метал, кожа и модерен бетон. Типични елементи в един минималистичен дом са метални етажерки и рафтове и квадратни и правоъгълни маси с метална конструкция и дървени плотове.

8. Еклектичен стил

Еклектичният стил е доказателство, че макар непрекъснато да се произвеждат нови мебели и декорации, класиката си остава класика. Това е така, защото еклектичният стил съчетава новото със старото и работи с елементи от различни периоди и стилове (например винтидж и средиземноморски). С други думи: ако имате стола на баба си, не се притеснявайте да го ремонтирате и да поставите до него модерна подова лампа.

Този стил залага на закачлива палитра от цветове и десени. Изберете един цвят боя, а след това добавете нотка жизненост с акцентни цветове. Моделите трябва да съвпадат тематично, в противен случай могат да нарушат пространството. Същото важи и за текстурите.

Не разполагате със стари вещи, които да съчетаете? В Bonami можете да намерите ретро мебели и декорации, за да постигнете същия ефект.

9. Устойчиво жилище

Може да изглежда, че устойчивото развитие е предимно начин на живот. През последните няколко години обаче тя се отразява и на начина, по който хората мислят за избора си на мебели и декорация. През 11-те години, откакто съществува Bonami, това е прекрасно видимо.

Все повече хора обзавеждат домовете си с мебели и декорации, изработени от устойчиви материали. Какво означава това на практика? Става въпрос за материали, които са отгледани или произведени по начин, щадящ планетата, и в идеалния случай могат да се рециклират, като например дървесина.

Има интерес и към инвестиционни елементи, мебели, които ще служат на няколко поколения и няма да се окажат на сметището през следващата година. Подобен подход трябва да прилагате и при избора на детски играчки или текстил, например.

10. Периодът на ковид

Този стил за щастие не е имал голяма продължителност, въпреки че периодът изглежда безкраен. Там, където някога се е вечеряло или почивало, изведнъж се е създавал импровизиран офис за неопределен период от време. В Bonami през този период подсилихме асортимента си от офис оборудване и обзаведохме собствените си домашни офиси. Докато една част от хората нямаха търпение да седнат на своя офис стол, други намериха симпатии към стила.

Въпреки че този период за щастие е зад гърба ни, нашите съвети за домашния офис са все още актуални:

Цветовете на годината

11 години = 11 цвята на годината. Всяка година се радваме да видим какво предлагат Pantone и други големи имена. Докато през 2023 г. нюансът Viva Magenta владееше интериора, 2024 г. принадлежи на Peach Fuzz или Upward. През предходните години интериорите ни бяха превзети от финия Rose Quartz, неповторимата Greenery или смелата Radiant Orchid.

Въпреки че цветовете на годината са важно събитие за много индустрии - от модата до интериорния дизайн, мислете за тях по-скоро като за вдъхновение. Както всяка тенденция, цветът на годината ще отмине и ще бъде заменен от друг. Ако искате да вървите в крак с времето, но да не се поддавате на тенденциите, посегнете към декорации или малки мебели в актуалния цвят на годината.