-15% намаление на избрани дивани | Код: DIVANI15 →
-20% за килими Universal | Код: UNIVERSAL20 →
20 Лв за ВасРегистрацияВходКошницаMenu

Как да изберете килим

Опциите са многобройни, така че тези, които нямат ясна представа за мечтаното изделие, могат да се объркат при избора. Различните материали, методи на производство, обработка на косъма и плътност на влакната определят различните характеристики на всеки килим.

Елате с нас, за да изясним това веднъж завинаги. Гарантираме, че изборът след това ще бъде като разходка в парка.

Преди да започнете да избирате килим

На първо място помислете за каква цел трябва да служи килимът и колко сте готови да инвестирате в него. След това ще ви бъде много по-лесно да изберете материала, стила и качеството в съответствие с тези критерии. Има значение дали търсите издръжлив килим за кухнята или коридора, където очаквате да се замърсява и да се нуждае от по-чести грижи, или луксозно меко изделие за спалнята и всекидневната.

5 причини да се сдобиете с килим

  • Задържа топлината в помещението
  • Освобождава от шума
  • Придава уют на помещението
  • Отстранява праха
  • Повишава безопасността (омекотява паданията и не се хлъзга)

Материали

Изборът на правилния материал за различните помещения и цели е алфата и омегата на дългосрочното ви удовлетворение от избрания артикул. Всеки материал се държи по напълно различен начин, затова познаването на основните му свойства ще предотврати евентуални разочарования.

Естествени материали

Памук
Памучните килими са приятни на допир и за краката. Поради това те са идеални както за до леглото, така и за до дивана. Въпреки че памучните влакна са по-податливи на петна, това се компенсира от факта, че памучните килими се почистват лесно. Предупреждаваме, че памукът не е устойчив на цветове, а избледнява на слънце.
Юта

Лицевите влакна от дървото юта се отличават с висока здравина, дишане, антистатични свойства и ниска разтегливост във влажна среда. Ще оцените лесната поддръжка на този материал (просто го изтръскайте), както и отличните му топло- и звукоизолационни свойства. Той абсорбира влагата във въздуха и затова е по-подходящ за помещения с по-ниска влажност. Въздухът в банята или на терасата не би имал полза от такъв килим.

Морска трева

Килимите от това естествено влакно ще ви харесат не само заради съвършено топлия си и естествен вид, но и заради високата си издръжливост, която ги прави подходящи за коридори и зали. От друга страна, не препоръчваме да ги поставяте на места с по-висока влажност на въздуха.

Вълнени

Вълненият килим, за който се полагат добри грижи, ще издържи в отлично състояние буквално десетилетия. Вълната е мека и приятна на допир, устойчива на замърсяване и износване. Благодарение на способността си да свързва и отделя влагата, тя може да поддържа естествена атмосфера в помещението. Ако имате възможност, инвестицията в качествено вълнено изделие определено си заслужава.

Напълно нов вълнен килим може да започне да пуска косми, което е напълно нормално и скоро ще премине.

Вискоза

Тя се произвежда чрез химическа обработка от целулозата на някои видове дървесина. Нарича се още изкуствена коприна и й се равнява по блясъка и луксозната си мекота. Килимите, изработени от вискоза, се характеризират с висока плътност, качество и дълготрайност. При намокряне вискозата губи здравината си и може да се повреди, затова килимът трябва да се почиства химически или да разчитате на професионално почистване.

Синтетични материали

Полипропилен

Един от най-използваните материали при производството на килими, главно поради достъпната си цена, лесната поддръжка и устойчивостта. Подходящ е за използване върху подово отопление, не абсорбира влага и има антистатични свойства. Идеален е за хора, страдащи от алергии, тъй като не задържа прах.

Полиамидни

Един от най-издръжливите материали за килими. Той е лесен за поддръжка и често дори може да се пере в пералня. Устойчив е на бактерии и плесени и има отлични топло- и звукоизолационни свойства. Полиамидните килими често имат нисък косъм, който е мек на допир и придава кадифено усещане. По-ниската цена също е плюс.

Полиестерни килими

Меко, деликатно и издръжливо влакно, което не абсорбира влага. Подходящо е за хора, страдащи от алергии, и има висок гланц. Килимите с висок косъм изглеждат обемни и плътни (рошави), а тези с нисък косъм наподобяват вискоза или коприна.

Акрилни

Приятна и мека материя, която се използва и за направата на изкуствена кожа. Той е топъл на допир, устойчив е на избледняване и не събира прах. Тъй като е лесен за поддръжка и устойчив на молци, плесени и бактерии, често се използва за направата на кухненски пътеки.

Методи на производство

На пръв поглед два почти еднакви килима могат да бъдат диаметрално противоположни по отношение на качеството и цената. Ето защо е добре да разберете как е произведен мечтания от вас килим, преди да го купите.

Ръчно производство

Вързани килими

Възелите (примките) се връзват ръчно към основата. Тези килими се характеризират с висока плътност на власинките, качество и съответно цена.

Тъкани килими

Колимът се създава чрез преплитане на преждата на тъкачен стан, което прави крайния продукт наистина висококачествен. Това е много бавен и трудоемък метод, затова очаквайте по-висока покупна цена. Най-разпространените продукти са пътеки.

Вдъвкани килими

Косъмчетата се пришиват от задната страна на основата с помощта на пистолет за туфиране. Този метод на производство позволява създаването на интересни дизайни и мотиви.

Машинно производство

Тъкани килими

Както и при ръчното тъкане, основата се прекарва през нишката за тъкане на механични станове.

Вдъвкани килими

Най-широко използваният метод на производство, чието предимство е постигането на висока финост на килимите. Влакното се туфира с механичен туфинг пистолет, контролиран от програма. Тук купчината не е фиксирана, затова към основния слой се добавя допълнителен текстилен слой за по-голяма здравина. Възможно е от време на време килимът да се отпуска от купчината, но не е нужно да се притеснявате за това, то е естествена характеристика на килима. Ако откриете изолиран стърчащ косъм, отрежете го с ножица.

Залепени килими

Те са създадени чрез залепване на различни слоеве материал върху основния слой, те имат кадифен (плюшен) вид.

Дължина на косъма

Различните видове косъмчета влияят не само върху самия външен вид, но и върху мекотата на основата и начина, по който ще трябва да се полагат грижи за килима.

Какви са различните дължини на косъма?

Без косъм - т.нар. букле, или плоскотъкани килими (0 мм) - издръжливи килими с лесна поддръжка, подходящи за тераса, коридор, кухня и баня.

Нисък косъм (до 10 мм) - килими с лесна поддръжка, които не събират толкова мръсотия. Поради това са подходящи за помещения с по-голямо натоварване - например кухнята.

Среден косъм (10-25 мм) - универсални килими, подходящи за всекидневната, спалнята и детската стая.

Висока купчина - шагренова (над 25 мм) - идеални като мек килим за леглото или дивана.


Регулиране на косъма

Къс отрязан косъм - краищата на примките на тези килими могат да бъдат отрязани на еднаква височина. Тогава килимът изглежда еднороден и кара шарките и цветовете да изпъкват. Когато се срежат на различна височина, килимът получава интересен 3D пластичен ефект.

Видове килими с рязан косъм

Саксонски: Килимът има равна повърхност и гладък равномерен вид. Влакната стоят право нагоре, плътни са и са предимно с нисък косъм.

Фризе: Усуканите влакна създават небрежен, къдрав ефект. Влакната са насочени в различни посоки, така че килимът добре скрива замърсяванията и следите.

Велур/Плюш: Гладка, мека повърхност, краищата на влакната са разрошени и стоят в различни посоки. Килимът има богат, плюшен вид.

Комбинация: Различни видове нарязани влакна, обикновено комбинация от няколко материала.



Килими с примка - Килимите с примка са устойчиви на натоварване. Те имат голяма памет на формата. Това означава, че влакната се връщат към първоначалната си форма след натоварване. Затова са подходящи за зони с по-висока интензивност на натоварването, като например коридор или антре. Те са с ниска степен на поддръжка, което е особено благоприятно за външни части.

Видове килими с петнист косъм

Букле: Плоско тъкани, плътни влакна. При него се използват естествени материали от растителен произход и синтетичен полипропилен. Това е купчината, която виждаме най-често при килимите за външна употреба, тъй като те трябва да са издръжливи и да не изискват поддръжка.

Равномерна бримка: Бримки с еднаква дължина, спретнат външен вид, гладка повърхност.

Многостепенна примка: Примки с различна дължина създават интересни текстури, дори 3D ефекти.

Кафяви и примки: Комбинация от нарязан куп и примки. Килимите имат страхотен декоративен ефект.

Плътност на материала

Тук има ясна пряка пропорционалност. Колкото по-висока е посочената плътност на килима, толкова по-качествен и издръжлив е той. Въпреки това, колкото повече материал е използван при производството му, толкова по-висока е цената.

Но дори и тук има изключения - плоскотъканите килими (наречени букле) по своята същност са с по-малка плътност, но това не означава, че са с лошо качество.

Размер и форма на килима

Въпреки че изборът на размера очевидно зависи от вашите предпочитания, реалното разположение на мебелите ще ви помогне да вземете решение. Помислете дали искате диванът ви да стои върху килима изцяло или само с предните си крака. Въпреки че съществуват редица насоки за избор на подходящ размер, ето някои практически съвети. Използвайте тиксо, за да маркирате периметъра на мечтания килим върху пода на стаята си. Това ще ви даде доста ясна представа как ще изглежда визуално и ще можете да коригирате решението си, ако е необходимо.

Ако имате кръгла маса за хранене или маса за кафе, необичаен кръгъл килим ще й подхожда. Правоъгълна маса обаче няма да се справи добре с кръгъл килим, затова заложете на квадратен или правоъгълен класически.

Избор по местоположение

Накрая, но не на последно място, изберете според местоположението. В кухнята, трапезарията или коридора ще оцените издръжлив килим, който при необходимост може лесно да се изпере в пералнята.

На терасата си ще се радвате и на специални килими за открито. Те най-често са плоскотъкани, изработени от издръжливи синтетични материали, които не избледняват на слънце и често могат лесно да се изплакнат с градински маркуч, ако е необходимо.

Килими, изработени от меки и първокласни материали като вълна или вискоза, ще бъдат идеални за дневната или спалнята до леглото. Босите ви крака ще харесат и богатите, кокетни килими с висок косъм, наречени "shaggy".

Грижа и поддръжка

По принцип издръжливите, плоскотъкани килими от букле са най-лесни за поддръжка и често просто се изтръскват или избърсват разливи със суха кърпа. Ето защо те са и най-подходящи за места с повишена натовареност, като кухнята, коридора или вътрешния двор.

Някои памучни или синтетични килими могат да се перат в пералня, разбира се, в зависимост от размерите им.

Разгледайте нашата гама от перящи се килими.

Съществуват и специални почистващи пяни за синтетични килими, но най-добре е да следвате препоръките на конкретния производител. За по-скъпи парчета и по-упорити петна и замърсявания вместо това изберете професионално почистване - така ще избегнете необратими щети по килима.