До 20% отстъпка за градина | Спестете днес →
10 Лв за ВасРегистрацияВходКошницаMenu

Преобразяване на стаята за гости във вилата на Яндови

Когато Мартина Яндова си купува вила, тя иска там да се събира цялото ѝ семейство. Затова решила постепенно да създаде уютна и комфортна среда, в която те да могат да се отпуснат и да се наслаждават един на друг. Стаята за гости била първата, която получила нов облик.

Вдъхновете се от преобразяването на една стая във ваканционната вила на Яндова, предприето от дизайнерите на Bonami

Преди срещата с експертите Мартина, Алиса и Марта решили да почерпят вдъхновение.

Те създали акаунт в Pinterest, следили акаунти в Instagram, посветени на къщната индустрия, и посещавали антикварни магазини. След това се обърнали към дизайнерката Клара Немечкова с ясна идея.

Те искали да освежат стаята и да я съчетаят със стила, вдъхновен от Прованс - така че дървото и любимият тюркоазен цвят на Мартина били задължителни.

Стая за гости преди трансформацията

Дизайнерът на Bonami използва този нюанс върху няколко елемента. В допълнение към дивана, който Мартина искаше, тюркоазът се появи върху декорациите, текстила и мебелите.

Задачата за пребоядисване на старинния гардероб и на прозореца с корниз в синьо най-накрая бе поета от дамската част на клана Янда.

Дарение на комбинацията със светли цветове и естествени аксесоари, стаята за гости изглежда свежа и просторна.

Стая за гости след преобразяването

Разчитахме на 100% на дизайнерката на Bonami Клара, с която беше удоволствие да се работи. Всички от екипа на Bonami бяха невероятни и ни вдъхновяваха с прозренията си - като правилото на тройката, стилизирането на аксесоарите, подреждането на възглавници, хвърляния или много други малки неща, за които човек обикновено не се сеща, но играят голяма роля за крайния резултат.

Мартина Яндова, собственик на вила

Клара Немечкова за трансформацията: кънтри стилът изкушава да се използват стари мебели

Съпрузите Яндови искали от дизайнера да проектира стаята за гости във вилата така, че в нея не само да могат да се настанят комфортно до четирима души, но и да бъде лесна за поддържане.

Как тя се справи с тези изисквания и какво беше най-важно при създаването на пространството? Авторката на проекта, Клара Немечкова, разкрива това в следващото интервю.



Какъв стил избрахте с Мартина за пространството и защо?

С уважение към мястото и вида на жилището се придържахме към кънтри стила. Затова запазихме някои от по-старите мебели. Момичетата ми показаха и един диван, в който се бяха влюбили още преди срещата ни. Той беше въображаемият трамплин, от който тръгна целият интериорен дизайн.

След това имах повече или по-малко свободна ръка. Но тъй като идеите ни съвпадаха почти във всичко, беше лесно да изпълня тяхното задание. Накратко, страхотно е, когато нещата "щракнат" с даден клиент.

Разположението на помещението ограничаваше ли ви по някакъв начин?

Стаята е доста просторна, така че в нея можеше да се побере всичко, от което имахме нужда - включително място за съхранение и разтегателен диван. Дори с разпънато легло стаята е достатъчно проходима, например до гардероба.

Колко време отне пътят от първата среща за проектиране до окончателната реализация?

Първата ни онлайн среща се състоя през май, по време на която споделихме идеите и възможностите си. Момичетата споделиха с мен план на етажа и снимки на пространството. През следващите две седмици вече обсъждахме готовия дизайн, включително списък на всички продукти и съвети за изпълнение. Така в рамките на около два месеца стаята за гости беше готова за първото посещение.

Какво използвахте при избора на цветовата палитра и материалите?

Единственото изискване, за което настояваха клиентите, беше тюркоазеният цвят. Той беше задължителен. Аз просто се опитах да го "укротя" леко с по-наситени тонове и кремаво.

В същото време се опитах да използвам предимно естествени материали, особено лен и памук. За вилата и интериора в подобен стил идеално подхождат леко начупените, раздвижени ленени завеси.

Как се справихте с осветлението и аксесоарите?

Осветлението на тавана беше готово, така че сменихме само полилея. Избрах такъв, който не привличаше вниманието към себе си. Заложих, обаче, на по-изящни настолни лампи, които са по-използвани.

След това допълних интериора с функционални декорации, които комбинирах със съкровища, намерени на тавана.

Коя част от стаята беше най-важна и се нуждаеше от най-много внимание?

Функционално това определено беше леглото. Предполагах, че масичката за кафе до разтегателния диван ще се използва много. Лично аз все пак бих помислила за изработен по поръчка перваз за прозорци. Представям си, че човек би могъл да седне на него с чаша кафе в ръка.

Първоначално планирахме да приложим декоративна шпакловка на стената зад таблата, но в крайна сметка не успяхме да го направим.

Имаше ли например елемент в пространството, който използвахте, за да оформите цялото пространство?

Много съм щастлива, че запазихме оригиналния гардероб. Момичетата го боядисаха и той изглежда страхотно. Оригиналният панелен прозорец също получи нов слой боя. Точно това се иска в една вила. Когато се допълни с подходящите мебели, като например конзолна масичка, която да придаде още по-голямо внимание на прозореца, това е радост.

Собствениците поставиха ли ви някакви граници, в които да се вместите, или имахте свободна ръка?

Диван в тюркоазен цвят. Това е всичко. (Смее се.) Понякога Мартина ми изпращаше неща, които й харесваха или от които се интересуваше. Което е страхотно. Това ти дава възможност да разбереш как го вижда клиентът. Но иначе имах свободна ръка.